Trener personalny - kim właściwie jest?

 Jednocześnie rośnie też świadomość tego, że najlepsze rezultaty można uzyskać, korzystając z fachowego i wszechstronnego wsparcia. Coraz częściej osoby ćwiczące w klubach fitness lub na siłowniach decydują się na korzystanie z pomocy profesjonalnego trenera personalnego. Przekonajmy się, jaka jest jego rola i w czym może pomóc osobom, które chcą korzystać z jego usług.

Kompetencje trenera personalnego

Trener personalny to osoba, która posiada dużą wiedzę o metodyce treningu. Zna się na wszystkich aspektach związanych z aktywnością fizyczną i potrafi dobrać odpowiednie zestawy ćwiczeń dla każdego ze swoich podopiecznych. Trener personalny jest w stanie przygotować odpowiedni dla potrzeb konkretnej osoby plan ćwiczeń oraz czuwa nad jego prawidłową realizacją. Jednym z jego zadań jest korygowanie błędów popełnianych przez ćwiczącego, pokazywanie właściwych sposobów treningu i nieustanne dopasowywanie programu do rosnącej wydolności i możliwości podopiecznego.

Trener personalny pracując ze swoim klientem, nie koncentruje się jedynie na samych ćwiczeniach. Powinien również potrafić odpowiednio motywować klienta i zachęcać go do pracy i wysiłku. Do kompetencji trenera powinno należeć również wspieranie ćwiczącego w nieuchronnych kryzysach i dążenie do tego, by podopieczny stawiał przed sobą cele, które są w jego zasięgu.

Ważnym obszarem pracy trenera personalnego jest też doradztwo w odpowiednim komponowaniu diety i bezpiecznym wspomaganiu organizmu ćwiczącego. Powinien również potrafić udzielić pomocy osobom, które ćwiczą nie tylko dla poprawy kondycji, ale i dla zrzucenia nadprogramowych kilogramów.

Poza umiejętnościami praktycznymi dobry trener personalny powinien mieć również odpowiednią wiedzę z dziedziny anatomii i fizjologii. Ważne jest także, by znał reguły komponowania treningu w zależności od stanu zdrowia, wieku i wydolności organizmu. Potrzebne w codziennej pracy trenera personalnego będą także podstawy psychologii.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź