Oparzenia – pierwsza pomoc

    O tym, jak ważna jest wiedza i znajomość pierwszej pomocy już pisaliśmy.  Nie przewidzimy tego co może nas lub naszych bliskich spotkać. Nie wiemy też czy kiedykolwiek nie znajdziemy się np. w sytuacji, gdy druga osoba będzie potrzebowała pomocy. Warto wtedy znać podstawowe zasady pierwszej pomocy. Dziś przedstawimy te, które dotyczą oparzeń. 

Czym jest oparzenie i jakie mamy rodzaje?

    Oparzenie to uszkodzenie tkanek skórnych pod wpływem wysokiej temperatury. Są bardzo bolesne, i od ich stopnia zależy jak bardzo na naszym ciele pozostaną blizny. W przypadku poważnego oparzenia blizny na skórze pozostają na stałe. Do oparzeń może dojść praktycznie wszędzie. Poparzyć się możemy nie tylko ogniem, ale i wrzącą wodą, substancjami chemicznymi o właściwościach żrących, poparzyć może nas słońce, ale również możemy zostać poparzeni na skutek porażenia prądem. W związku z tym, że są różne źródła oparzeń, wyróżniamy cztery zasadnicze rodzaje oparzeń: termiczne (powstające w wyniku poparzenia gorącą cieczą wrzątkiem, olejem itp.), chemiczne (powstające w wyniku poparzenia środkami chemicznymi o żrącym działaniu, jak np. kwasy), radiacyjne (są to oparzenia związane z działaniami promieniowania radioaktywnego, zalicza się również do tego rodzaju promieniowanie słoneczne) oraz elektryczne ( takie poparzenia powstają na skutek przepływu prądu przez ciało).

    Przypomnijmy równie, że w zależności od głębokości uszkodzenia ciała wyróżniamy również cztery stopnie oparzeń – począwszy od I stopnia, gdzie do uszkodzony zostaje wyłącznie naskórek poprzez III stopień, gdzie dochodzi do zniszczenia całej warstwy skóry właściwej i tkanek leżących głębiej, a skończywszy na IV stopniu, gdzie w skrajnych przypadkach dochodzi o zwęglenia tkanek. 

Co robić kiedy doszło do oparzenia? 

    Przy oparzeniach właściwie jest odpowiednie zareagowanie. Do każdego też typu oparzeń będziemy podchodzili inaczej, bo to jak powinniśmy się zachować jest uzależnione od stopnia uszkodzenia i okoliczności zdarzenia, kiedy doszło do poparzeń. 

    Co ważne nie wszystkie oparzenia nie muszą być opatrzone przez lekarza, te mniejsze, lekki, jesteśmy załagodzić sami lub przy pomocy drugiej osoby. Najczęściej przy oparzeniach termicznych, tych lżejszych wystarczy schłodzenie miejsca zimną wodą (np. pod bieżącą wodą lub w garnku z zimną wodą). Co ważne nie można nakładać lodu ani polewać oparzenia lodowatą wodą, bo może to prowadzić do hipotermii. Najlepiej jest użyć chłodnej wody o temperaturze od 2 do 15 stopni Celsjusza. W przypadku lekkich oparzeń skórę powinniśmy schładzać ok. 20 minut. Jest to bardzo ważne, bo w ten sposób jesteśmy wstanie zatrzymać proces uszkodzenia tkanek, przyspieszy to gojenie ran i zmniejszy, ewentualnie powstałe po oparzeniach, blizny.

     Rany zawsze powinniśmy opatrywać w jednorazowych rękawiczkach, aby nie dopuścić do zakażenia, oparzeń nie można zaklejać plastrem, a żywej rany nie wolno smarować maścią ani żelem. W przypadku, gdy odzież przyległa do rany nie można jej usunąć samemu,  nie wolno usuwać niczego, co utknęło w ranie. 

Oparzenie słoneczne – jak pomóc? 

    Nadchodzi lato, więc latem szczególnie narażeni jesteśmy na poparzenia słoneczne. Długie wygrzewanie na słońcu, szczególnie bez wcześniejszego zabezpieczenia się kremem z filtrem, może skutkować zamiast piękną opalenizną, poparzeniami II stopnia. Wiadomo, przed opalaniem zawsze smarujemy ciało kremami z filtrem, w trakcie opalania czynność tę powtarzamy, również unikamy zbyt intensywnego eksponowania ciała na słońce, przy bardzo wysokich temperaturach powinniśmy robić przerwy, a w trakcie opalania zadbać również o nakrycie głowy. Nie zapominajmy także o nawodnieniu organizmu. Pijmy dużo, szczególnie wody.

    Ale co zrobić kiedy dojdzie do poparzenia słonecznego? Należy, tak jak w przypadku oparzeń termicznych, schłodzić podrażnione miejsce. Natomiast jeśli chodzi o ból i pieczenie powstałe w wyniku oparzenia to złagodzimy je za pomocą okładów np. jogurtu naturalnego czy aloesu. Tutaj także pomocne będą środki z apteki zawierające d-panthenol czy chłodzące dedykowane na oparzenia słoneczne. 

    W przypadku, gdy poparzenie jest poważne, powinniśmy zawiadomić lekarza, ale zanim nadjedzie fachowa pomoc, możemy pomóc osobie poparzonej przez schłodzenie skóry, ale pamiętajmy, aby nie doprowadzić do hipotermii. Ofiarę jest najlepiej ogrzać, i zdjąć wszelką biżuterię. Jeżeli na ciele pojawią się pęcherze, nie wolno ich przekuwać. Gdyby doszło do poparzenia twarzy, taką osobę opieramy na poduszkach i sprawdzamy czy może swobodnie oddychać. 

    Nie wolno lekceważyć żadnego oparzenia i żadnych objawów z nim związanych. Zawsze warto nawet te lżejsze oparzenia skonsultować z lekarzem. 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź