Zacznij przygodę ze wspinaniem

   Jest zabawna i satysfakcjonująca zarazem, stanowi spore wyzwanie, to sport dzięki, któremu ćwiczymy mięśnie, ale i spalamy mnóstwo kalorii. Mowa oczywiście o wspinaczce. Wspinaczkę możemy uprawiać w każdym wieku, ale im wcześniej zaczniemy tym lepiej. 

    Już samo chodzenie po górach bywa męczące, a co dopiero wspinanie. To wymaga od nas sporego wysiłku i fizycznego i psychicznego. Mimo tego, sport ten daje wiele satysfakcji, o od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Nawet coraz więcej młodych ludzi zaczyna uprawiać ten sport.

    Cóż, aby zacząć przygodę ze wspinaczką skałkową potrzebujemy właściwie… własnych chęci i motywacji do pracy. Ta się przyda szczególnie na początku, bo jeżeli wcześniej ktoś nie miał do czynienia ze sportem wysiłkowym to początki mogą być trudne. Jeżeli chcemy rozpocząć naukę wspinaczki, powinniśmy poszukać dobrej szkoły z wykwalifikowanymi instruktorami. Lepiej nie szukać osób, które mają jakie takie pojęcie i kilka razy się wspinały i już uważają się za doświadczone. Pamiętajcie, bezpieczeństwo przede wszystkim. Dlatego jeżeli zależy ci na tym, aby nauczyć się wspinać, to zagwarantuje ci to tylko nauka pod okiem instruktora, który nauczy cię wszystkie od podstaw. O sam sprzęt na początku się nie martw, na pierwszy raz wystarczy wygodny strój sportowy i dobrej jakości buty, oczywiście nie muszą to być buty z najdroższej półki. 

    Wspinaczka skałkowa jest sportem, w którym musimy opanować utrzymanie się na skałce w pionie. To wymaga od nas spędzania jak największej ilości czasu na ściance. Trening, trening i jeszcze raz trening. Dzięki temu oswoimy się z nową pozycją dla naszego ciała i opanujemy odpowiednie techniki ruchu. Zaczynając przygodę ze wspinaczką, pierwsze treningi odbywają się na sztucznej ściance, tam mamy do wyboru ściankę wspinaczkową linową lub tzw. bouldering, czyli wspinaczka po wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Nie martwcie się w razie upadku lądujecie na materacu. Trenując warto ćwiczyć zarówno na obu rodzajach tych ścianek, ponieważ wspinanie się na linie uczy nas oswajania się z wysokością, zdobywamy także podstawy asekuracji. Natomiast bouldering to nauka prawidłowej techniki ruchu, a także ćwiczenia mięśni rąk i nóg, bo żeby nie spaść musimy się utrzymać na ściance, wyłącznie za pomocą naszych mięśni. Więc jest to doskonały trening dla wzmocnienia naszych mięśni. A przy tym ile kalorii spalamy. Bo trzeba przyznać zarówno tradycyjna wspinaczka, jak i buldering wymagają od nas dosyć intensywnych ruchów, a to w praktyce oznacza, że różna grupa mięśni musi pracować, a to prowadzi do spalania kalorii. Niektóre badania mówią, że podczas wspinaczki  można spalić ok. 500 a nawet do ok 900 kalorii (chodzi tu aktywny wysiłek podczas wspinaczki).

    Jak każdy sport, tak również wspinaczka skałkowa wymaga od nas wysiłku. Zapewne już teraz, jeszcze zanim zacząłeś/aś trenować ten sport zastanawiasz się czy to sport dla ciebie, czy twoje ręce, ramiona podołają wysiłkowi, bo wiesz np. że są słabe. Jak wszystko co robisz po raz pierwszy bywa trudne, ale z czasem takie przestaje być. Dlatego nie ma co się zastawiać czy nasze mięśnie podołają czy nie. Jeżeli jesteś wytrwały i zależy ci, to podczas treningów z instruktorem wzmocnisz swoje mięśnie, opanujesz techniki ruchu, a także nabierzesz gibkości. Ale, to wszystko zależy od tego, jak poważnie podejdziesz do treningów i czy poświęcisz im odpowiednią ilość czasu. Jeżeli tak, to efekty z pewnością zauważysz. Jedynym ograniczeniem, które przy uprawnianiu tego sportu jest masa ciała. Im więcej ważymy, tym niestety gorzej. 

    Wspinaczka zapewnia także możliwość spalania kalorii, bo jednocześnie angażujemy niemalże całe ciało i zapewniamy intensywny trening naszym mięśniom. Ten sport z pewnością pomoże ci również, przy zrzuceniu zbędnych kilogramów. 

    Pamiętaj nigdy nie zniechęcajmy się! Głowa i ręce do góry, i do dzieła! 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź