Zalety dobrego instruktora pływania

    Początki z nauką pływania mogą być dla wielu stresujące. Z reguły pływania uczymy się już w dzieciństwie, ale nie wszyscy tę umiejętność opanowali lub po prostu zwyczajnie nigdy się nie uczyli. Dużo również zależy też od osoby, która nas uczy pływania. Cierpliwość to podstawa. 

    Dziś skupimy się na tym, jaki powinien być instruktor pływania, co powinniśmy od takiej osoby oczekiwać i wymagać. 

    Wiadomo, że im więcej pływamy, tym w miarę upływu czasu zdobywamy coraz większe umiejętności. Kiedy uczysz techniki pływania zawsze musisz pokazywać pływakom jak robić to poprawnie. Z pozoru jest to łatwe zadanie,ale tak nie jest. Jak w każdym zawodzie, najgorsza jest rutyna i wypalenie, a także to, że cały czas myślisz, że jesteś w tym dobry. Jeżeli chcesz być naprawdę dobry, to musisz poświęć cały czas dużo czasu i energii. A to wymaga wielu lat praktyki. Niezależnie czego uczysz. 

    Dobry, trener czy instruktor pływania powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje do nauki pływania, czyli musi mieć ukończone, kursy i egzaminy, jednym słowem mieć udokumentowane, że może taki zawód wykonywać, jest to niezbędne, aby móc uczyć. Wiadomo papier to jedno, ale wiedza to drugie. Warto, aby taka osoba miała doświadczenie w nauce osób w różnych grupach wiekowych, bo w zależności czy uczy się dziecko czy osobę dorosłą potrzebne jest odpowiednie podejście. Dobry instruktor pływania nie uważa siebie za guru i, że wie wszystko najlepiej. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzieli się i wymienia z kolegami po fachu. Dzięki temu cały czas się doszkala i zdobywa nowe umiejętności. 

    Cóż, czy ktoś jest dobrym nauczycielem, instruktorem czy trenerem nie świadczy o tym jaką szkołę czy ile kursów ukończył. Bo można chwalić się dyplomami z najlepszych uczelni, a mimo to być kiepskim nauczycielem. Ok, zwracamy uwagę, gdzie ktoś zdobywał wiedzę i się kształcił, ale w przypadku pracy z ludźmi liczy się również umiejętność nawiązywania kontaktu i zrozumienie. Do każdej osoby, którą uczymy trzeba podejść indywidualnie. Ważne jest to, nie tylko w przypadku prowadzenia zajęć sam na sam, ale również w grupie. A tym bardziej w grupie, bo każda osoba jest inna, każda też jest na innym etapie nauki pływania. Dobry instruktor będzie zatem wiedział, jak dostosować lekcje dla każdej z grup. 

    Jakimi jeszcze przymiotami powinien odznaczać się dobry instruktor pływania? Taka osoba powinna dawać od siebie coś więcej niż udzielanie instrukcji i wydawanie poleceń. Takie zajęcia mogą co najwyżej nas jeszcze bardziej zniechęcić. Chodzi o to, że nauczyciel powinien być dla nas mentorem i autorytetem i motywować nas do działania. W przypadku gdy ćwiczenia okażą się zbyt łatwe lub trudne – osoba, której zależy na tym, abyśmy odnieśli sukces – trener powinien wykazać się wyobraźnia i pomysłowością w przygotowaniu zajęć. Ćwiczenia powinny być atrakcyjne, zabawne i przede wszystkim przybliżać nas do osiągnięcia celu, ale powinny być także adekwatne do posiadanych już umiejętności czy wieku.

    Podsumowując, dobry trener będzie odznaczał się profesjonalizmem, kreatywnością, cierpliwością, musi wzbudzać nasze zaufanie i być zmotywowany do działania, a to, co robi, robi z pasją. Dzięki temu możemy być pewni, że jakość nauczania podczas pływania będzie na jak najwyższym poziomie. 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź