Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

    Lato zbliża się wielkimi krokami, a więc jak i lato to i palące słońce. Jest to dla wielu osób pora roku na którą czeka się z utęsknieniem. To oczekiwanie, kiedy wreszcie będzie można zamienić ciepłe swetry na t-shirty. Z każdym dniem upatrujemy wymarzonego lata, możliwości założenia stroju kąpielowego i pojechania nad wodę. 

    Gdy pogoda robi się coraz cieplejsze, warto się przygotować i zadbać o nasze oczy. Gdyż one tak sama jak nasza skóra narażona są na promieniowanie słoneczne. Dlatego musimy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednią ochronę i tu nie chodzi o to, żeby kupić „jakieś” okulary przeciwsłoneczne, ale takie, które zapewnią naszym oczom ochronę przed promieniowaniem. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi radami, aby w przyszłości nasze oczy były nam wdzięczne. 

    Planując wakacje, szczególnie jeżeli wybierasz się na łódkę, żagiel, to wiedz, że twoje oczy będą każdego dnia wystawione na działanie światła słonecznego. Wszyscy kochamy słońce, ale musimy pamiętać, że ma ono także szkodliwe działanie, i to nie tylko na skórę, którą najbardziej eksponujemy, ale również na nasze oczy.  Dlatego spędzając urlop na łodzi, okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Muszą mieć je zarówno dorośli, jak i dzieci. 

    Oto kilka rad, jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne, które będą chroniły twoje oczy:

    Po pierwsze, wybierając okulary przeciwsłoneczne, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na estetykę czy obowiązujące trendy, bo głównym zadaniem okularów  jest ochrona oczu, a nie to jak się w nich prezentujemy. Dlatego podstawową kwestią przy wyborze okularów jest zwrócenie uwagi czy zawierają filtry promieniowania ultrafioletowego (UV). Takie okulary powinny blokować światło UV. Pamiętaj, że żaglując, promienie odbijają się od wody, co może oślepiać, więc dobre okulary to obowiązek. Soczewka okularów powinna blokować m.in. 75 % światła słonecznego. Jeżeli płyniesz i nadal mrużysz oczy, to wiedz, że twoje okulary na niewiele się zdadzą. 

    Po drugie, kolor naszych soczewek – wbrew pozorom ma ogromne znaczenie – na pewno nie powinien nam zakłócać pola widzenia. Najbardziej optymalne kolory to: zielony, szary i brązowy. Z kolei soczewki w kolorach: czerwonym, pomarańczowym i żółtym pomogą nam w dni, kiedy pogoda jest pochmurna, wówczas zwiększają kontrast. Trzeba również pamiętać, że przecież okulary chronią nasze oczy nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, które jest niewidzialne dla nas, ale również przed wiatrem. Natomiast przyciemniane okulary np. w kolorze niebieskim czy fioletowym nie spełniają żadnej funkcji, poza estetyczną. Ponadto mogą nam narobić więcej szkody niż pożytku. Gdy założymy takie okulary automatycznie źrenice się powiększą i do oczu trafia większa ilość światła, jeśli nasze okulary nie mają filtrów, wówczas narażamy nasze oczy na szkodliwe promieniowanie. Co w konsekwencji może skończyć się poważnymi chorobami, jak uszkodzeniem rogówki, nawracającym zapaleniem spojówek, a nawet zaćmą. 

    Po trzecie, odpowiedni dobór okularów. Tak, aby zasłaniały oczy z każdej strony i nie zsuwały się z nosa. 

    Po czwarte, zakup okularów. Raczej unikaj przydrożnych straganów, na których sprzedawane są one sprzedawane. Warto również swój zakup skonsultować z okulistą, w szczególności, kiedy mamy wadę wzroku i nosimy okulary korekcyjne. W takim przypadku musimy pomyśleć albo o zakupie soczewek kontaktowych albo okularów z przyciemnianymi soczewkami. Kupując okulary na terenie Unii Europejskiej, powinny one posiadać znak CE, to oznacza, że są dopuszczone do użytku i są bezpieczne. Zawsze przy kupowaniu zwracaj na jakość, jeżeli chcesz się cieszyć zdrowymi oczami. 

 

    Po piąte, wykonanie. Soczewki powinny być wykonane np. z poliwęglanu lub kryształu organicznego. To oznacza, że są bardziej odporne na uszkodzenia. Żeglując, jeżdżąc na skuterze wodnym itd. przy gwałtownych ruchach możemy uszkodzić nasze okulary lub je co gorsza zgubić. Warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Są także okulary dedykowane do osób uprawiających sporty wodne z dodatkowym zabezpieczeniem, tak abyśmy nie musieli martwić się, że w trakcie aktywności je zgubimy. 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź