Co warto zobaczyć w Sifnos?

    Mówi się, że Grecja to kraj tysiąca wysp, a żeby poznać Grecję naprawdę, trzeba zawitać niemal na każdą z nich. Dlatego, że każda jest wyjątkowa, piękna i odsłania jakąś prawdę na temat Grecji, jedną z jej wielu twarzy. Dziś bliżej przyjrzymy się wyspie i jednocześnie gminie należącej do archipelagu Cyklad - Sifnos. 

Co warto zobaczyć?

    Apollonia (stolica) i  Artemonas to dwa główna miasta wyspy Sifnos. Stolica wyspy zbudowana jest na trzech sąsiadujących wzgórzach. Tu na uwagę zasługują wąskie uliczki czy cykladzka architektura. Na centralnym placu Apollonii (Plac Bohaterów) mieści się Muzeum Folkloru z eksponatami z życia codziennego i dawnych zawodów, tradycyjnymi kostiumami czy ceramiką sifniańską. 

    Innymi miastami, które warto zobaczyć to Kastro oraz położone na zachodnim wybrzeżu  portowe miasto Kamares. Sifnos przede wszystkim przyciąga uwagę malowniczymi białymi miasteczkami, czyli tradycyjną cykladzką architekturą, spokojem, niezwykłymi, niebiańskimi plażami i cudowną atmosferą. Co roku wyspę odwiedza rzeszę turystów, bo każdy na tej wyspie znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku. A na wyspie też jest co oglądać i podziwiać! 

    Przede wszystkim będąc na Sifnos nie można pominąć średniowiecznego miasta Kastro. Miasteczko zostało zbudowane na ruinach dawnej stolicy wyspy,  znajduje się na szczycie klifu. Dzięki swojemu położeniu możemy oglądać piękne widoki na błękitne morze. Ale to nie wszystko, jest bardzo malownicze i składa się wąskich uliczek, które dla turystów są niczym labirynt. Białe dwukondygnacyjne domy, i XVI wieczne kościoły, piękne, wąskie i kręte uliczki, to wszystko sprawia jakby czas się zatrzymał. Dzięki temu wyspa jest autentyczna. Nawet część murów obronnych zachowała się do współczesnych czasów. 

    W Kastro warto udać się również do Muzeum Archeologicznego, w którym znajdziemy rzeźby, nagrobki, elementy dawnej architektury czy ceramiki odnalezionej w ruinach. Zresztą jak się tam wybierzecie, to przekonacie się, że wyspa uznawana jest za stolicę garncarstwa, słynie z wyrobu charakterystycznych  mis, naczyń i popielniczek. Jedne z najstarszych warsztatów garncarskich (XIX - wiecznych) na wyspie Sifnos znajdują się w malowniczym porcie Vathi (Vathi znajduje się w południowo-zachodniej części Sifnos)

    Poza tym Sifnos, to wyspa kościołów. Liczne kościoły i klasztory w Sifnos są ściśle związane z historią, tradycją architektoniczną i życiem religijno-społecznym ich mieszkańców. Dowodem religijnej tradycji jej mieszkańców jest liczba kościołów i klasztorów na wyspie. Jest ich aż 237. Jednym z najsłynniejszych jest Eptamartyres, czyli kościół Siedmiu Męczenników, znajduje się on we wspomnianym już miasteczku Kastro i usytuowany jest na samym szczycie. Z kolei w południowo-wschodniej części wyspy znajduje się XVI- wieczny, zbudowany na skale klasztor Panagia Chrissopigi. Wędrując po wyspie z pewnością napotkasz nie wiele miejsc sakralnych kościołów czy samotnych, rozsianych po wyspie kapliczek. 

Wyspa dla aktywnych

    Sifinos to również wyspa dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Jest ona uważana za jedną z najbardziej urokliwych wysp i idealnie nadaje się do nurkowania z rurką czy akwalungiem. Ale ne tylko. To także idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają spacerować. Przez wyspę przebiegają liczne szlaki, które pozwolą odwiedzającym na odkrywanie jej zakątków. Niezależnie czy lubisz aktywnie spędzać wakacje czy bardziej leniuchować podczas urlopu. To Sifinos jest idealne na wakacje. 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź