Uwaga na kleszcze!

    Spacerując po lesie czy po łąkach, musisz pamiętać, aby zabezpieczyć się przed ukąszeniem komarów, ale to nie tylko komary stanowią dla nas zagrożenie lecz przede wszystkim  kleszcze, które przenoszą poważną infekcję bakteryjną – boreliozę.  Dlatego warto wiedzieć, jak powinniśmy się zabezpieczyć lub poznać pierwsze jej symptomy.

Kleszcze – mały, niebezpieczny wróg

    Kleszcze są podobne do pająków, gryzą skórę i wysysają krew  z ludzi i zwierząt. Te pajęczaki nie potrafią latać ani skakać, wspinają się po ciele albo w trakcie wędrówki spadają z liści na ciebie lub twojego psa. Żywią się krwią, gdy się pożywią to odpadają, ale w trakcie tego procesu „karmienia” mogą wywołać u ludzi, jak i u domowych zwierząt boreliozę. U ludzi konsekwencje boreliozy mogą być bardzo poważne, od ogólnego osłabienia (objawy podobne jak w grypie). Misimy zwracać także uwagę czy miejsce po ugryzieniu kleszcza nie robi się czerwone, nie boli czy nie swędzi. Boreliozę można leczyć, terapia jest długa, ale skuteczna, o ile wcześniej jest zdiagnozowana. Jednak choroba bywa męcząca, może powodować paraliżu czy zapalenia stawów. W rzadkich przypadkach może prowadzić do śmierci. Groźne dla naszego życia jest również kleszczowe zapalenie mózgu. 

Kleszcze – zapobieganie 

    Aktywność kleszczy jest tym większa im wyższa jest temperatura i wilgotność. Zazwyczaj rozpoczyna się ona wczesną wiosną i trwa aż do nadejścia zimy. Jeszcze do niedawna pokutował powszechny mit, że  kleszcze żyją wyłącznie w lesie, ale to nieprawda. Ich siedliskiem są wilgotne obszary roślinne, w związku tym możemy je spotkać w parku, na łące czy na nawet przydomowym ogródku.

    Wybierając się rodziną w tego typu miejsce musimy się odpowiednio przygotować. Jakie są najważniejsze zasady? Po pierwsze, przy dobieraniu ubrania powinniśmy zwrócić  uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność niż wygląd. Zakładajmy buty sznurowane na wysokiej podeszwie, długie skarpety, dopasowane koszulki i spodnie, które nie pozwolą pajęczakom dostać się do naszej skóry. Wskazane jest również nakrycie głowy, ponieważ kleszcze  lubią umiejscawiać się za uszami. Pamiętajmy o tym, że reagują również na ciepłotę naszego ciała i na żerowanie wybierają najcieplejsze miejsca naszego ciała, jak pachwiny czy pachy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie w 100% uchronić się przed ich ukąszeniem. Dlatego po każdym spacerze należy się dokładnie obejrzeć i zwrócić wagę na ubranie, w którym byliśmy, bo kleszcz może się także przyczepić do niego. Wybierając się na łono natury, ważny też jest kolor naszej garderoby, im będzie jaśniejsza tym łatwiej będzie nam dostrzec niechcianego gościa. 

Jak usunąć kleszcza? 

   Jeżeli po powrocie obejrzeliśmy siebie bardzo dokładnie i niestety zauważyliśmy, jakąś niepokojącą czarną kropkę, która przyssała się do naszej skóry. To jest to kleszcz. Należy go usunąć, ale trzeba to zrobić umiejętnie, bo w innym przypadku, jeszcze bardziej wbije się w naszą skórę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie usunąć go samodzielnie, powinniśmy poprosić o pomoc inną osobę lub zgłosić się do lekarza. Kleszcza możemy usunąć również samodzielnie, robimy to za pomocą pęsety. Istnieją również specjalne narzędzia do usuwania kleszczy. Podczas usuwania kleszcza trzeba uważać, aby nie ścisnąć jego ciała ani nie zostawić głowy (najlepiej jest wykręcić całego kleszcza, obracając przyrząd o 360 stopni). Pozostawienie części kleszcza w skórze może doprowadzić do infekcji. Również po spacerze oglądajmy naszego pupila i też w razie konieczności z jego ciała też musimy usunąć kleszcza. W razie wątpliwości z pomocą przyjdzie weterynarz, który pokaże nam najskuteczniejszą metodę usuwania kleszcza. 

    Pamiętaj! Miejsce, w którym występuje kleszcz nie smaruj tłuszczem, balsamem czy innymi preparatami, nie wypalaj, aby go zabić. 

Groźne dla naszych zwierząt

    Ten mały pajęczak może wyrządzić wiele szkody nie tylko człowiekowi ale i naszym zwierzętom – kotom i psom. Wywołuje chorobę - babeszjozę, która atakuje krwinki czerwone naszego pupila. Powoduje ona anemię, która może doprowadzić także do uszkodzenia nerek i wątroby. Występuje w jej wyniku często zaburzenie pracy układu krążenia psa czy kota, przez co może dojść do śmierci zwierzęcia. Najlepiej po ewentualnym usunięciu kleszcza monitorować miejsce jego ukąszenia - czy przypadkiem nie staje się ono zaczerwienione, czy obrzęknięte, Wtedy należy zgłosić się z psem jak najszybciej do weterynarza. Przed kleszczami możemy chronić nasze zwierzaki, stosując różnorodne preparaty, począwszy od obroży po opryski.  

    Zawsze wybierając się na łono natury, miej świadomość zagrożenia. Dbaj o siebie, rodzinę i zwierzęta. W myśl zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź